Водещите индекси в Европа завършиха сесията във вторник с ръстове, след като регионът усети ефекта от обратния завой във фискалната политика на Великобритания и очакваните нови мерки на ЕС за справяне с високите енергийни цени, съобщава CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 прибави 0,4%, като ръстове имаше на всички водещи борси.
Секторите на енергетиката и суровините бяха единствените на червено за деня, отбелязвайки спад от съответно 1,3% и 0,8%. Начело на ръстовете бяха сегментите на автомобилостроенето с 2,4% и строителството с 2,2%.
Във Великобритания индексът FTSE напредна с 0,2%. От своя страна, германският измерител DAX прибави 0,9%, докато френският CAC – 0,4%. В Милано бенчмаркът FTSE MIB пък напредна също с 0,9%.
Британският паунд поевтинява с 0,5% спрямо щатския долар и се намира на равнище от 1,1304 долара, след като поскъпна в понеделник след решението на новия финансов министър Джеръми Хънт да премахне повечето от фискалните политики на премиера Лиз Тръс.
По-рано през деня стана ясно, че френската компания за цимент Lafarge SA ще пледира виновна и ще трябва да плати глоба от 777,8 млн. долара във връзка с дело в САЩ за това, че е плащала на терористичната групировка „Ислямска държава“, за да запази работеща своя фабрика за цимент в Сирия.
Плащанията в размер на близо 17 млн. долара са били направени между 2013 г. и 2014 г. От Lafarge посочиха в позиция, че „поемат отговорността за действията на отделните замесени мениджъри“.
Компанията майка на Lafarge – базираната в Швейцария Holcim, записа ръст в акциите си от 2,8% след новината.


Чудо: Момиче падна от 12-ия етаж и оцеля (ВИДЕО)
Магнитна буря ще удари Земята в петък
Награждават призьорите от Националния литературен конкурс „Този безкраен свят“ във Варна
Над 250 участници се включиха в Националния форум на социалните услуги край Варна
Олимпик (Варна) са доволни от деветото място в Североизточната Трета лига
Дигитални двойници и споделените данни раждат нови бизнес модели в София
Все още няма изкуствен интелект, който е готов да не бъде проверяван от хора
Китай привлича чуждестранни пациенти с най-съвременно и достъпно лечение
Отказът на S&P 500 да включи SpaceX е обществено благо
Маржовете в Европа се насочват към първи ръст от 2022 г. насам заради AI петрола
Как кабината на ТИР се превръща в луксозен кемпер
Германци показаха суперкола с 2413 конски сили
Ferrari ще дебютира в краш-тест на Euro NCAP с най-скъпия си модел
Опит за изгонване на шефа на Honda завършил с неуспех
Шефът на BYD: До 5 години ще изпреварим Toyota по продажби
Кейти Пери смята Трюдо за любовта на живота си
Руският танков арсенал показва признаци на изчерпване
Спряха преименуването на преименуването на парка "Заимов"
Кое е най-доброто упражнение за гърба това лято?